top of page

HAVALİMANLARINDA İŞİTME DÖNGÜ UYGULAMALARI

Havalimanlarında bulunan bilet gişeleri, otomatik bilet otomatları, bankolar, danışma noktaları ve mağazalar işitme cihazı veya koklear implant kullanıcılarının en zor iletişim kurabildiği noktalardır. Karşılaştıkları problem ise gürültülü bir ortam içerisinde karşısındaki bireyin söylediklerini tam anlayamamalarıdır.

 

Bu problemi ortadan kaldırmak için bilet gişeleri, otomatik bilet otomatları, bankolara, danışma noktalarına ve mağazalara işitme döngü sistemleri kurularak bireylerin işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır.

1to1illustration.PNG

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Döngü kablosu gişe görevlisinin bulunduğu tarafta masanın altına gelecek şekilde yerleştirilir. Vezne veya danışma-resepsiyon görevlisinin önüne kuğu boyunlu, yaka veya cama sabitlenebilir bir mikrofon yerleştirilir.

 

Resepsiyon görevlisi kendisinden bilgi almak isteyen ve işitme problemi olan bir vatandaş geldiğinde normal konuşmasına devam eder ancak mikrofon tarafından algılanan ses işitme engelli vatandaşın direk olarak kulağına iletildiğinden, vatandaş işlemlerini arka plan gürültülerinden etkilenmeden hızlıca gerçekleştirebilir.

Bekleme Alanları
 

İşitme d​öngü sistemleri metro, tren, tramvay duraklarına bulunan peron, platform ve istasyonlara uygulanabilir.
Böylece bekleme alanı araç bekleyen vatandaşlar istasyonda anonsları ve acil durum bildirilerini arka plan gürültülerinden arındırılmış bir şekilde rahatlıkla takip edebilmektedir.
Havalimanlarında yolcuların anonsları rahat işitebilmesi amacıyla bekleme alanlarının bir kısmına veya tamamına İşitme Döngü Sistemleri uygulanabilir.
bottom of page