TREN, TRAMVAY, METRO ve PLATFORM UYGULAMALARI

Hergün binlerce işitme engelli kişi raylı taşıma araçlarını kullanıyor. Acaba bu bireyler tüm hizmetlerden faydalanabiliyor mu?

 

Modern raylı taşıma sistemlerinde yolcular ile iletişim kurabilmek amacıyla farklı bir çok işitsel iletişim aracı kullanılıyor. Böylece yolcuların daha güvenli, kolay ve rahat seyahat etmeleri sağlanıyor.

 

Evet, milyonlarca işitme cihazı kullanıcısı bu hizmetlerden arka plan gürültüleri ve reverberasyon gibi sebeplerden ötürü tam faydalanamıyor veya zorluklarla karşılaşıyor.

 

İşitme problemi, olan vatandaşlara verilen hizmetlerin iyileştirilmesi ve Erişebilirlik yasaları kapsamında, tüm raylı taşıma hizmeti verilen alanlar içerisindeki işitsel uyarı ve anons sistemlerinin işitme döngü sistemleri ile desteklenmesi gerekmektedir.

Yolcular ile işitsel iletişimin olduğu her alanda işitme döngü sistemlerimiz ile sadece işitme problemi olan vatandaşlara değil tüm yolculara fayda sağlamaktadır.

İstasyonların Zorlu Koşullarını

Bizimle  Aşın!

Raylı Ulaşımda İşitme Döngü Sistemlerine Neden İhtiyaç Duyuluyor?

 

Dünya’da her 7 kişiden birinin işitme problemi olduğu yapılan istatiksel çalışmalar ile belirlenmiştir.

 

İşitme kaybı problemleri artık sadece yaşlı bireylerde değil genç nesilde de daha fazla görülmektedir.

 

İşitme döngü sistemleri (indüksiyon döngü sistemleri) işitme problemi olan bireylerin anons ve uyarı sistemlerinden gelen sesleri anlaşılabilir ve yüksek kalitede işitmelerine yardımcı cihazlardır.

 

Döngü sistemi tarafından yayılan sinyaller işitme cihazları tarafından algılanır ve ortamın fiziki şartlarından dolayı oluşan arka plan gürültüsünden arındırılmış bir şekilde kullanıcının işitsel uyarı ve anonsları takip etmesi sağlanır. Sistem bireylerin kendilerine ait işitme cihazı veya koklear implantı ile direk olarak etkileşime geçebildiğinden ek bir alıcı kurulumu ve kullanımı gerektirmez. Günümüzde üretilen işitme cihazlarının neredeyse tamamında sunulan bu özellik telecoil yani telefon bobini olarak adlandırılmaktadır.

Dünyaca Ünlü İndüksiyon Döngü Amplifikatörleriyle
Tüm Zorlu Koşullarda hem IEC60118-4 Standartlarını yakalayın,
hem de yolcularınıza kusursuz bir işitme deneyimi yaşatın!
Tren, Tramvay ve Metro Vagonlarında Uygulamalar 

 

Raylı sistem araçlarında kullanılacak olan işitme döngü cihazı amplifikatörünün zorlu çalışma koşullarına ve titreşime dayanıklı olması gerekmektedir. Günümüzde kullanılan vagonların tasarım ve malzemeleri itibariyle çok fazla metal ve alüminyum bileşenler içerdiği bilinmektedir. Bu gibi malzemeler işitme döngü sistemlerinin performanslarını azaltmaktadır.

Dünya’da Hyundai Rotem, ALSTOM marka vagonlarda bir çok kullanım örneği olan işitme döngü sistemi amplifikatörleriyle bu problemler ortadan kalkmaktadır. Böylece vagon içerisinde bulunan işitme cihazı kullanıcıları tüm anons ve uyarıları rahatlıkla dinleyebilmektedir. Döngü kablolaması genellikle zemin seviyesine göre 1.8 – 2 m yükseklikte yapılmaktadır. En uygun konumun belirlenmesi profesyonel ekibimiz tarafından yapılacak olan keşif ile netleşecektir.

Vagonlar tamamen işitme döngü sistemi kapsamına alınabileceği gibi kısmı olarak ta dahil edilebilir.

Her sistem kurulumu yapıldıktan sonra IEC 60118-4 standartlarına göre kalibre edilmekte ve raporlanmaktadır.

tren, metro, tramvay, metro, vagon, indüksiyon döngü
tren, metro, tramvay, metro, vagon, indüksiyon döngü
Yukarıdaki uygulama örneklerinde görüldüğü üzere vagonlar içerisinde 
ister kısmı istenirse de tüm vagonu kaplayacak şekilde 
İndüksiyon Döngü sistemi uygulaması yapılabilir.
Peronlar, Platformlar ve İstasyonlar

 

İşitme d​öngü sistemleri metro, tren, tramvay duraklarına bulunan peron, platform ve istasyonlara uygulanabilir. Böylece bekleme alanı araç bekleyen vatandaşlar istasyonda anonsları ve acil durum bildirilerini arka plan gürültülerinden arındırılmış bir şekilde rahatlıkla takip edebilmektedir.

platform, istasyon, bekleme, alan, indüksiyon döngü
platform, istasyon, bekleme, alan, indüksiyon döngü
Tren, Tramvay ve Metro Platformlarında ve İstasyonlarında,
yolcuların anonsları rahat işitebilmesi amacıyla peronun bir kısmına veya tamamına İndüksiyon Döngü Sistemleri uygulanabilir.